טיפול ברפואה סינית

underline-wave.png

אם רוצים לצמצם, לפעמים צריך להרחיב

אם רוצים להחליש, לפעמים צריך חזק

על מנת להפיל דבר, יש לרוממו תחלה

כדי לקבל, צריך קודם לתת

בעזרת חכמת האור

הרך על הקשה יכול לגבר

אבל הכי טוב בשביל הדג

זה לא להתרחק מהמים

"ספר הטאו" לאו טצה, תרגום: ניסים אמון

מהי רפואה סינית?

גוף האדם הוא אורגניזם שנוצר באופן מופלא וביכולתו להתאזן מבפנים, להתחדש ולרפא את עצמו בכוחות עצמו. והרפואה הסינית רואה את האדם כמערכת אחת שלמה המורכבת מגוף ונפש ומושפעת מהסביבה בה הוא חי. ולעתים יש לו לאדם הצורך להיעזר בנו המטפלים לתת לו את הכיוון והכיוונון הנכון על מנת לאפשר את תהליך הריפוי. כל אדם הוא עולם ומלואו ולפיכך כאשר הוא מגיע לטיפול יש להתייחס אליו כך ולהתאים לו את הטיפול הנכון ביותר עבורו.

בימי קדם, החכמים טפלו במחלות בעזרת מניעתן עוד לפני שהתרחשו. המפתח לשליטה בבריאות היה ונשאר היכולת לווסת בין הכוחות המנוגדים והמשלימים של הגוף, או מה שנקרא לאזן בין היין והיאנג.

הרפואה הסינית כרפואה טבעית עתיקה הקיימת מעל 2000 שנים משלבת מגוון רחב של כלי טיפול המטפלים בבעיות ובמחלות רבות אך בו בעת מעלה את היתרונות ואת החשיבות של הרפואה המונעת והשמירה היומיומית על אורח חיים בריא. יש להתייחס למכלול השלם המקיף את המטופל כמו רגשות, תזונה, תנועה, המשפחה סביבו, הגיל וגם תקופות השנה ומזג האוויר כדי שנביא למצב של איזון אמיתי.

ניתן לטפל באמצעות הרפואה הסינית במגוון רחב של תופעות ומחלות תוך התייחסות לא רק לסימפטום אלא גם לשורש הבעיה שלעתים נסתר או נחבא ולעתים גם לא מובן מאליו. על פי מודל זה אין פתרון אחד כמו כדור אחד לכאב ראש או לכאב בטן, וכאן לעיתים רבות ישנה הצלחה במקרים בהם הרפואה הקונבנציונאלית נכשלה או נותרה ללא מענה מתאים.

גוף האדם נתפס כמערכת של איברים, כאשר לכל איבר פונקציות ספציפיות, הפיסיולוגיה הסינית מתארת בצורה מפורטת את תפקודי האיברים השונים, ואת תפקודי החומרים השונים בגוף (דם, נוזלים, מוח, מח עצם, ואחרים). לרוב תפקידי האיברים בראייה הסינית חופפים לתפקודם בראייה המודרנית אך בנוסף לאלו הרפואה הסינית מכירה בתפקודים "אנרגטיים" יותר, הקשורים לרגשות, להשפעה על חומרים פנימיים, לכיוונים בתוך הגוף ולקשרים בין האיברים השונים.

בין האיברים זורמת אנרגיה, צ'י –אנרגית החיים, הכוח שלנו להתקיים.  ומטרתה של הרפואה הסינית היא ליצור את האיזון הנכון והעדין בין איברים אלו בתפקודם, ובזרימת האנרגיה ביניהם. ובכך להיטיב עם בריאותו הפיזית והנפשית של האדם. לייצר אצלו מצב של רווחה כללית ולא של מחלה או אי נוחות (disease)

underline-wave.png

בריאותינו תלויה בזרימה החופשית הבלתי מופרעת של העורקים, ורידים, לימפה, עצבים, אנרגיה וצ'י. ללא זרימה חופשית ובלתי מופרעת, האיבר יכול להגיע למצב של תקיעות או למצב של חולשה/חסר ולאורך זמן להביא להיווצרותה של מחלה.

הרפואה הסינית כוללת כלי טיפול רבים ומגוונים אשר מטרתם אחת – השבת האיזון העדין בין מערכות הגוף השונות, וויסות התנועה והקשר בין הגוף לנפש, טיפול בחולשה או בחסימה שנוצרה והגברת האנרגיה אצל האדם.

אדם יכול לצאת מאיזון בשל מגוון גורמי מחלה, חלקם פנימיים וחלקם חיצוניים: 

גורמי מחלה חיצוניים למשל כוללים את האקלימים השונים: קור (גם מזגן), יובש, לחות, חום וכו'.

חשיפה ממושכת לאחד מאלו בשילוב עם חולשה גופנית עלולה להוביל להתפתחות של מחלה.

גורמים נוספים יכולים להיות טראומה, רעלים או מחלות מדבקות.

גורמי המחלה הפנימיים יכללו המצאות של האדם במצב של סטרס ועומס מתמשך, עבודת יתר או פגיעה ע"י רגשות שליליים (עצבות ודיכאון, כעס, טינה, מרמור, פחד וכדומה), פגיעה ע"י תזונה ואורח חיים שגוי (חוסר הקפדה על שעות שינה, חוסר בתנועה מספקת, עודף בתנועה, תזונה לא מותאמת) ועוד.

השימוש בכלי הטיפול השונים והתאמתם למטופל, לבעיה ולמקרה נעשים לאחר ביצוע אבחנה מקיפה.

האבחנה הראשונית תכלול תשאול רפואי מקיף בנוגע לתלונה העיקרית, קבלת נתונים רפואיים והבנת תהליכי המחלה והתבטאותם אצל המטופלת. בנוסף התשאול יכיל סקירה של כלל המערכות בגוף (עיכול, נשימה, שלד שריר, גינקולוגיה, שתן, שינה, מצב רוח וכדומה)

התבוננות והקשבה למטופלת – מראה כללי, קולה של המטופלת, מבנה הגוף ושפת הגוף של המטופלת, התבוננות על מבנה, צורת וצבע הלשון.

מישוש ומגע – טונוס גוף, בדיקת טווחי תנועה, בדיקת דופק

הבנה של אורח החיים והרגלי התזונה של המטופלת וייעוץ במידת הצורך לשינוי או התאמה נכונה יותר

הטיפול עצמו יכלול שילוב של דיקור ומגע בהתאם לצורך ולאסטרטגיה הטיפולית. יש להדגיש כי בכל מפגש אני מתאימה את דרך הטיפול הנכונה ביותר עבור המטופלת באותו רגע. שילוב השיטות לטעמי באותו הטיפול תוביל לתוצאות טובות יותר, התאמה מרבית בין הטיפול ומצבו של המטופלת, ומענה למגוון רחב יותר של בעיות.

במה ניתן לטפל ע"י רפואה סינית?

רפואה סינית יעילה בטיפול במגוון בעיות כגון:

בעיות וכאבים אורתופדיים – שלד שריר, פריצות דיסק בגב תחתון, פריצות דיסק צוואריות, כאבי צוואר, סיאטיקה , כאבי רגליים, כאבי שכמות, כאב ודלקות בשורש כף היד, מרפק טניס, תסמונת התעלה הקרפלית, דורבן, כאבי ברכיים, כתף כואבת, כתף קפואה, נקעים חוזרים, נקע בקרסול ועוד…

כאבי ראש, בעיות עיכול – שלשולים, כאבי בטן, עצירות, מחלות מעיים כמו קרוהן וקוליטיס.

בעיות של מערכת הנשימה – התקררות, שפעת, שיעול, אסטמה, דלקות במע הנשימה, דלקת גרון, אלרגיה

בעיות גינקולוגיות – ווסת לא סדירה, מחזור מקדים, מחזור מאחר, כאבי מחזור, כאבי מחזור, בעיות פריון לשנים ולגברים.

מצבי רוח והפחתת סטרס נפשי, דיכאון וחרדה ועוד.

בעיות הורמונליות – תת/ עודף פעילות של בלוטת התריס.

בעיות שינה – קושי בהירדמות, התעוררויות באמצע הלילה וקושי בחזרה לישון

underline-wave.png

בקליניקה שלי אני מתמחה ב:

רפואת נשים – פריון, היריון ולידה, כאבי מחזור ומחזור לא סדיר, מחזור מקדים או מאחר, תופעות גיל המעבר, פיברומיאלגיה, דיכאון וחרדה בהקשרים שונים של מעגל החיים.

ילדים – חיזוק מערכת החיסון, בעיות נשימה ועיכול, מחלות חום, דלקות אוזניים, בעיות שינה, פחדים, בעיות רגשיות.

טראומה – הבנה, ריפוי, שחרור והיכולת לחיות עם טראומות של הגוף ושל הנפש.