טיפול בילדים

underline-wave.png

ילדים נולדים רכים, רגישים ועדינים כל כך, מרגע היוולדם הם נמצאים בתהליך של צמיחה והתחזקות במישור הפיזי והנפשי ומימוש הפוטנציאל שלהם. הם נוטים לחלות לרוב יותר ממבוגרים והם מושפעים בקלות מסביבתם אך בו זמנית הם מתאוששים מהר יותר. המחלה יכולה לבוא בפתאומיות ובאופן סוער וכך גם לעבור, או שללא טיפול מתאים יכולה להפוך למחלה כרונית שתתיש לא רק את הילד אלא גם ההורים.

לאורך השנים הראשונות מתגבשות המערכות השונות בגופו של הילד בעיקר מערכת החיסון, הנשימה והעיכול וכמובן המארג הרגשי שלו. וניתן לראות כי ככל שמערכות אלו בשנים הראשונות מתחזקות, כך יחווה הילד פחות מחלות בילדותו ובבגרותו.

מטרת הטיפול היא לתת לילד את התנאים והכלים המתאימים עבורו על מנת לשמור על האיזון הפיזי והרגשי של הילד ולאפשר לתהליך הריפוי לקרות במקרה הצורך. הרפואה הסינית יכולה לעזור ולבנות את המערכת החיסונית ושאר המערכות (ברמה הפיזית והנפשית) על מנות למנוע הישנות של מחלה, להפחית מצבי חולי אקוטיים ולמצות את הפוטנציאל הגלום בילד.

הרפואה הסינית היא אמצעי יעיל לטיפול בילדים. לרוב התגובה שלהם לטיפול היא מהירה ויעילה יותר ובדרך כלל מספיק מספר מועט של מפגשים להשגת האיזון הנכון עבור הילד. שכן הבעיות הבריאותיות אצל ילדים מצויות לרוב במצבן הראשוני והן לא התפתחו לכדי מחלות מורכבות וסבוכות יותר.

הטיפול ישלב מספר כלים מתוך הרפואה הסינית (דיקור, מגע, תזונה והרגלי אכילה נכונים, צמחי מרפא), תוך הקשבה לילד ולצרכים שלו, לאורח החיים שלו ושל משפחתו.

הטיפול ברפואה סינית הוכח כמשפיע לטובה על בריאותם של ילדים ותינוקות ומהווה גורם משלים לרפואה המערבית ולטיפוליה. הטיפול מביא לזרימה נכונה של האנרגיה בגוף ובכך לריפוי ולאיזון פיזי ונפשי ומאפשר לילד לגדול בבריאות ובשמחה מרובה יותר.

underline-wave.png

איך הטיפול מתבצע?

השלב הראשון של הטיפול הוא האבחון. תהליך האבחון נעשה על ידי התבוננות בילד, בדיקת דופק מיוחדת, בדיקת לשון ותשאול מקיף של ההורים. ננסה לצייר תמונה כוללת של אורח החיים של הילד, שעות ערות ושינה, תזונה, פעילות ומחלות מהן הוא סובל או סבל. לאחר שנקבעת אבחנה, מוצעת תוכנית הטיפול המתאימה ביותר לקליניקה והמלצות שתוכלו ליישם בבית.

הטיפול בקליניקה לרוב ישלב בין הדיקור, המגע (טווינא/שיאצו) או שונישין (דיקור ללא דיקור) ושיח לגבי המשך הטיפול בבית.

הדיקור בילדים כולל שימוש במחטים דקיקות, המיוחדות לילדים, כאשר בטיפול נעשה שימוש במחט עד שתי מחטים בלבד. המחט מוחדרת לדקה עד מספר דקות, בהתאם לגיל הילד. בבני נוער משתמשים ב- 3-5 מחטים לכל היותר.

בתינוק הדיקור יהיה למספר שניות, בילדים גדולים יותר- דקת דיקור לכל שנת חיים. בדרך כלל הילד לא חש במחט. יש ילדים החשים בדקירה עדינה, ובהמשך אפשר לחוש תחושה של דגדוג או הירדמות מקומית, אך רוב הילדים לא ירגישו דבר מיד לאחר הוצאת המחט.

שיטות המגע (טווינא ושיאצו) מבוססות על לחיצות של נקודות מוגדרות בגוף וטכניקות תנועתיות על מסלולי האנרגיה המכונים מרידיאנים. הן נעימות לילדים ומצליחות להגביר את האפקט הטיפולי ולהביא לתוצאות טובות.

שונישין – הינה שיטת טיפול יפנית שפותחה במיוחד לעבודה עם ילדים שבמקום מחטי דיקור רגילות משתמשים בכלי מתכת מיוחדים שמאפשרים ליצור מניפולציה עדינה על המרידיאנים בגוף ועל נקודות יעודיות. כך שעל ידי מגע קל, שפשוף או טפיחה ניתן להחזיר לגוף את האיזון שאבד לו ולרפא אותו.

הטיפולים מתקיימת בנוכחות ההורה באווירה נעימה וידידותית לילד ולהורה. הדיקור נעשה תוך כדי משחק, ציור, שירה וסיפורים במהלכו נבנה הקשר והאמון עם הילד.

 

 

underline-wave.png

כמה זמן נמשך הטיפול?

משך המפגש הוא 20־30 דקות. הפגישה הראשונה תהיה ארוכה יותר בשל הצורך באבחון מלא וקבלת מידע רפואי.

underline-wave.png

לאילו מצבים הטיפול יכול לעזור?

רפואה סינית מתאימה לילדים בכל גיל, אפילו לתינוקות בני יומם. הטיפולים יהוו מענה מצוין למגוון בעיות אקוטיות וכרוניות, פיזיות ורגשיות כגון:

 • הפרעות במערכת העיכול – חוסר תאבון, כאבי בטן חוזרים, עצירות או שלשול.
 • בעיות נשימה – סטרידור, אסטמה, ברונכיט ספסטית, דלקת ריאות וזיהומים בדרכי הנשימה
 • שיעול וליחה טורדניים הנמשכים על פני תקופות ממושכות
 • חולשת מערכת החיסון – נטייה למחלות חוזרות ונשנות, מחלות חום חוזרות, התקררויות
 • זיהומים ודלקות (גרון, עיניים, אוזניים ועוד)
 • נוזלים באוזניים וירידה בשמיעה
 • נזלת כרונית
 • שקד שלישי מוגדל.
 • בעיות 'גזים', אי שקט ובקיעת שיניים בתינוקות
 • פליטות או רפלוקס בתינוקות
 • בעיות עור בהן אטופיק דרמטיטיס – אסטמה של העור בקרב ילדים
 • הזעות יתר
 • אלרגיות
 • כאבי ראש, מיגרנות
 • הרטבת לילה
 • הפרעות קשב וריכוז ואי שקט כללי
 • בעיות התפתחותיות – מוטורית, קוגניטיבית, שפתית ועוד
 • ליקויי למידה
 • קשיים רגשיים כגון פחדים, חרדה, דיכאון, קשיי שינה, כעסים ועוד.

אין יותר קשה מלראות את הילד שלנו סובל וכואב, אני מאמינה שבעזרת הטיפול אנו יכולים לעזור להקל עליהם, לחזק אותם ולהחזיר להם (ולנו ההורים) את האיזון, הבריאות והשקט.

underline-wave.png

רפואה סינית לילדים היא רפואה טבעית, שמטרתה לאפשר לילדים למצות את פוטנציאל הבריאות הגלום בהם, תוך נתינת כלים מתאימים לגידולם. טיפול טבעי מאפשר לילד לגדול בריא יותר, ובכך מונע התפתחותן של מחלות כרוניות מורכבות בהמשך החיים.

בריאות, בראיה הסינית, היא תהליך דינאמי של שימור תנועה והרמוניה בזרימת הצ'י בין האיברים ובין הסביבה החיצונית לפנים הגוף. לאורך השנים עסקו החוקרים הסינים בהגדרת מצבי האיזון וחוסר האיזון שמתקיימים בגילאים השונים. בעוד שמצבי איזון יובילו לבריאות טובה, הרי יציאה מאיזון תוביל להיחלשות מערכות ולהתפתחות מצבי חולי.

מאחר ומבחינה גופנית המבנה הפנימי של ילדים ותינוקות שונה ועדין לעומת מבוגרים, מתייחסת הרפואה הסינית לטיפול בילדים ותינוקות באופן שונה מהטיפול במבוגרים. על פי הרפואה הסינית, אנרגיית הצ’י אצל ילדים ותינוקות רגישה יותר מאצל מבוגרים ואיכותה גבוהה יותר. היות וחוסר איזון של אנרגיית הצ’י אצל ילדים ותינוקות עשויה לגרום לעיכובים בהתפתחות ולחוסר ניצול של פוטנציאל הגדילה של הילד, מומלץ לבצע טיפול מונע לשמירה על הבריאות הכללית ולחיזוק המערכת החיסונית אצל תינוקות וילדים.

דיקור יכול במקרים מסוימים להוות תחליף לשימוש רב בתרופות (חשוב להבהיר שבמידה והילד מקבל טיפול תרופתי אין להפסיקו אלא בהתייעצות עם רופא) ובמקרים אחרים להשלים את הטיפול התרופתי ולטפל בשורש הבעיה ולא בסימפטום בלבד.

בנוסף דיקור סיני לילדים יכול להתלוות ולקדם טיפולים אחרים כגון פסיכותרפיה, ריפוי עיסוק, טיפול בתנועה ועוד.