טיפולי מים

underline-wave.png

מגע המים עוטף

התנועה האינסופית, תחושת המרחבים מדומה לריקוד ללא גבולות

הגוף נע ברכות על ובתוך המים והנפש יוצאת למסע, בזמן ובמרחב

לכל אחד חוויה משלו, לפי הצורך, לפי מידת הרצון

לנוע, לשחרר, להירגע, להרפות, לחוש,

לחוות, לגעת, להקשיב

העיקר שניתן לעצמנו להרגיש, שנרשה לגוף ולנשמה לקבל

את המגע, את המים, את עצמנו…

שיטות טיפול

Watsu

וואטסו (Watsu) הינו טיפול הוליסטי בציפה המתבצע בבריכה מחוממת ומשלב בין עקרונות הזן שיאצו לבין האיכויות הנפלאות שיש במים החמים ומכאן שמו שיאצו במים- water shiatsu.

הטיפול הינו מפגש ייחודי בין המטפל, המטופל והמים, בו המטפל מציף את המטופל במים ומשלב– לחיצות, מגע, עיסוי, ערסול, מתיחות והקשבה לנשימה לבין התנועה הנוצרת במרחב המימי אך בעיקר בתוך גופו של המטופל. זהו מסע המתרחש ללא מילים, כך שהמטפל קשוב לגופו ולצרכיו החבויים של המטופל. התמיכה של המטפל יחד עם ההכלה והקבלה של המים מאפשרים למטופל לזכות בחוויה של תמיכה והקשבה המשרה ביטחון.

התנועה ההרמונית של הגוף במים נעשית ללא מאמץ והמפגש הקסום של המטופל עם המים מאפשר לנוקשות, לעייפות ולרגשות שהצטברו בגוף להפוך לתנועה חופשית, זורמת ומשחררת.

הטיפול מתרחש בבריכה המחוממת ל-34-5 מעלות. המים החמימים עוטפים את הגוף ומאפשרים להרפות ולהירגע. השקט שבמים מזמן הקשבה לקול הפנימי ומאפשר חקירה וקבלה של התנועה החופשית שנוצרת בתוכנו. זהו מפגש חדש ומיוחד עם המים אך בעיקר עם עצמנו אשר מוביל את הגוף והנפש לחוויה עוצמתית, עמוקה ומפנקת.

טיפול וואטסו אורך כ-45 דקות ומומלץ לכולם! כל טיפול מותאם באופן אישי ומאפשר לגוף לגלות מחדש את התנועה והגמישות הטבעית שלו ולנפש לנוח ולמצוא שקט פנימי.

הוואטסו תורם להפגת מתחים, בעיות גב, שרירים או מפרקים, אחד מיתרונות המים הוא שבתוכם תחושת הכובד יורדת משמעותית, העומס על הגוף קטן ותנועות או מתיחות שבדרך כלל אינן ניתנות לביצוע על שולחן או מזרון מאפשרות לעמוד השדרה, למפרקים ולשרירי הגוף לנוע בחופשיות ולהגדיל את טווח התנועה. כמו כן במים המחוממים לטמפ' הדומה לטמפ' עור הגוף שלנו לחץ הדם יורד, פעילות הלב מתבצעת ביתר קלות והדם זורם לכל חלקי הגוף בצורה נוחה וקלה יותר.

מומלץ לאנשים החווים מצבי לחץ, חרדות או פחדים, דימוי גוף נמוך ועוד. המים החמים, עוטפים ברכות את הגוף, מסייעים בשיפור הנשימה ומשחררים אותו ממתחים נפשיים כמו גם ממתחים גופניים.

שהייה במים חמימים מיטיבים עם נשים בהריון ולאחר לידה. השהייה במים חמימים מנטרלת את גורם המשקל של הגוף ומקלה על העומס בגב התחתון והרגליים. הטיפול משלב אלמנטים כמו תנועתיות גוף האם, שחרור שרירים ומפרקים , עיסוי עדין, הקשבה לנשימה, הרגעת מערכת העצבים, התנתקות מהלחצים הפיזיים והנפשיים המלווים את תקופת ההיריון, התחברות לתחושות העובר המתפתח, ומביא לתחושת שלווה, שקט ורוגע.

המים מאפשרים לנו לפנות זמן לעצמנו, לשכוח לרגע קט מהעולם החיצון ולהתמקד רק בתוכנו. הדיאלוג שנוצר בין הגוף/הנפש לבין המים הופך בכל פעם לריקוד חדש ולחוויה מיוחדת במינה. זמן איכות שכזה הינו פסק זמן קצר מחיי היום יום, מהמרוץ המלחיץ של החיים. המתחים שמצטברים בגופנו משוועים למרגוע, והתמיכה של המים החמימים יחד עם המגע האנושי מחזיר אותנו למקום של שקט, לרוגע ולאופטימיות הכה פשוטה שאנו נוטים לשכוח.

underline-wave.png

Waterdance

Waterdance הינה שיטת טיפול במים שפותחה בשוויץ ב 1987 על ידי Arjana Brunschwiler ו- Aman Schroter .

בדומה לוואטסו, הטיפול מתחיל כאשר המטופל צף מעל פני המים, גופו נרגע, הנשימה נהיית נינוחה והמעטפת החמימה של המים מאפשרת הרפיה עמוקה של הגוף והנפש.

לאחר זמן מה המטופל מקבל 'אטב אף' ובצורה הדרגתית ועדינה הוא מובל אל מתחת למים. המטפל קשוב למחזורי הנשימה של המטופל, בנשיפה מובל המטופל למסע מתחת לפני המים וכשפניו מחוץ למים הוא שואף אוויר חדש הממלא לא רק את בית החזה והריאות אלא מגיע לכל התאים בגוף. הריקוד המעניין הזה, מעל ומתחת לפני המים, מעניק התכוונות ומשמעות חדשה לפעולת הנשימה.

המטפל לומד לקרוא את גופו של המטופל והשינויים החלים בו לאורך הטיפול, ובאותה עת המטופל טועם מן החופש והתנועה הבלתי מוגבלת שמתחת למים. הטיפול משלב אלמנטים של מסאג', מתיחות, גלגולים והיפוכים, תנועות מעולם הריקוד והאייקידו, תנועות המדומות לתנועות דולפין, נחש או גלים או פשוט שהייה ללא תנועה בתוך המים.

הממד התת מימי החדש משחרר את המטפל מהתמיכה בראש המטופל כך שגופו יכול להתנועע, להימתח ולרקוד באינספור אפשרויות. רמה עמוקה של קשב ונוכחות מצד המטפל משתלבת בחוויה הפנימית של המטופל בה הוא יכול להגיע לרמה חדשה של קשב ונוכחות עצמית.

יש תחושה אחרת בתוך המים, יש בהם עוצמה מחבקת, הזמן והמרחב מעורפלים, השקט עוטף, ולגוף מתאפשר רגע של חופש ושחרור המחלחל באיטיות לנפש ולנשמה. דרך המסע במים אפשר לגעת ברבדים עמוקים בתוכנו והשפעה הפנימית מאופיינת על ידי רבים ברוגע, חיבור פנימי, אמון מחדש, אושר ואף מדיטציה עמוקה.

underline-wave.png

מים ככלי טיפולי

למים יכולות ריפוי גבוהות ובפרט למים חמים. יש להן תכונות ייחודיות המביאות להרפיה גופנית ונפשית, מסייעים בהרפיית המתח בשרירים ומשרים תחושת רוגע ושלווה.

שילוב של עולם השיאצו יחד עם איכויות המים העלה את הפוטנציאל הטיפולי לדרגה עמוקה ומיוחדת במינה. עבודה על הגוף במים חמים, דבר המאפשר לשחרר שרירים תפוסים משולב יחד עם התפיסה כי הגוף אוצר ואוגר בתוכו מתחים שמקורם בנפש, ברגשות, בפחדים או בזיכרונות שלנו. היכולת לחבר בין השניים –הגוף והנפש (שבעצם לא ניתנים להפרדה באמת) וההכרה כי גם הגוף וגם הנפש זקוקים לשקט אמיתי הם הייחוד של הוואטסו. מיטת הטיפולים היא למעשה המים עצמם, הגוף צף על פני המים תוך תמיכה מתמדת של המטפל בראש המטופל. התנועה הבלתי פוסקת במים יחד עם ההתנגדות יוצרת שילוב מעניין שעובד על הגוף והנפש בו זמנית.

שהייה במים חמים תורמת במידה רבה ב:

ברמה הפיזית, מים חמים הם המקום האידיאלי בו הגוף יכול לחוש חופש מוחלט. יכולת הציפה במים משחררת את הגוף מההשפעה של כוח הכובד ומאפשרת לגוף לנוע בחופשיות בצורה בלתי מוגבלת כמו ביבשה. הלחץ של המים על החלקים השונים של הגוף והמרצת זרימת הדם בגוף מגרים ומעוררים תפקודים רבים שהיו מוזנחים ורדומים, הגוף מתעורר לחיים חדשים.

המים החמים יוצרים סביבה נעימה ותומכת המאפשרת לגעת ולטפל במגוון רחב של בעיות בתחום הרגש והנפש. לדוגמא: דימוי עצמי נמוך, הצורך בשליטה ונתינת אמון, דיכאון, חרדות ובפרט חרדת מים, הפרעות בשינה, התמודדות עם לחצים, טראומות וכיו"ב.

הטיפול בוואטסו מכוון לאפשר שחרור מלחצים גופניים ונפשיים. תנועתיות הגוף, תחושת הריחוף, והחיבוק המכיל של המטפל והמים עובדים יחד בהרמוניה להרפיית הגוף ולשחרור חסימות רגשיות ועל ידי כך להביא לאיזון נפשי-גופני.

המים הם מקום טוב ומוכר לנפש, לנשמה. הם מביאים עמם שלווה ורוגע. כבר ברגע הכניסה למים החמימים, התחושה שהמים מקיפים אותנו ועוטפים אותנו מסוגלים לשנות את האנרגיה שלנו מקצה לקצה. אם ניתן לכל האנרגיות השליליות שצברנו, לדוגמא הכעס שאנו אוגרים, המועקה שיושבת לנו על הלב או האחריות הכבדה שאנו נוטלים על כתפינו או כל דבר אחר שממנו אנו רוצים להפטר, להתנקז אל המים ברגע שאנו טובלים בהם, נוכל להשיל מעלינו משקל כבד, לחוות שינוי פנימי, ללא מילים, ולצאת נקיים וחזקים יותר הלאה.

טיפול וואטסו מותאם אישית לכל אחד ואחת בהתאם לרצונותיו ולצרכיו (הגלויים והחבויים) של המטופל. אני מאמינה כי החוויה במים הינה מיוחדת במינה ואינה דומה לשום דבר אחר. זהו טיפול המאפשר גם לגוף וגם לנפש לחוות תחושות של הרפיה עמוקה. כל טיפול שונה מקודמו כשם שאנו קצת שונים בכל יום. המסע במים פותח לנו דלת למסע בתוך עצמנו ולשפר את איכות חיינו ואת זו של הסובבים אותנו.

underline-wave.png

למי מיועד הטיפול?

המים מקבלים ומזמינים את כולנו!

כל אחד ואחת בכל גיל יכול להנות מהאיכויות הטמונות בטיפול במים. הטיפול מותאם באופן אישי לכל מטופל, צרכיו ורצונותיו. המים נוגעים בכל אחד מאיתנו בצורה שונה וייחודית.

כל הטיפולים מתבצעים בבריכה מקורה ומחוממת ל-34.5 מעלות.

לסובלים מכאבים, בעיות ואתגרים פיזיים – שהייה במים החמים מאפשרת בתחילה לשחרר ולהרפות את טונוס השרירים ומשם להכניס תנועה לאזורים הכואבים או תפוסים. שילוב התנועה והעבודה על הגוף מאפשר להגדיל טווחי תנועה, להגמיש את המפרקים, לשחרר עומס ומתחים מהאזורים התפוסים, להקל על הכאב ולשפר את ההרגשה בכל הגוף.

טיפול הוואטסו מותאם אישית ומתבצע תוך הקשבה מלאה לצרכי המטופל ומתאים במיוחד לכאבי גב ובעיות בעמוד השדרה, צוואר או ברכיים, שרירים או מפרקים, קשיי נשימה, בעיות שינה, כאבי ראש/בטן.

הטיפול מוריד את רמת המתח במערכת העצבים והשרירים, ממריץ את זרימת הדם בגוף ומגרה תפקודים שונים שהיו רדומים בגוף. הרגיעה הפיזית מאפשרת להגיע גם לרגיעת הנפש ולתחושה קלילה ושלווה יותר.

לאלו המבקשים הקלה ושחרור ממתחים פיזיים ונפשיים – חוסר שקט, עייפות או מתח נובעים הן מלחצי היומיום והן ממנגנונים מעכבים שסגלנו לעצמנו. הצורך בשליטה, דימוי עצמי, יכולת לתת אמון, דיכאון, טראומה או חרדה הינם רק חלק מהדפוסים. המים מכילים, נוגעים, מחלחלים ומרפאים בצורה בה ניתן להסיר את המעטפת המגבילה ולאפשר לנשימה, לגוף ולנפש לנוע במלואם.

לנשים בהריון ולאחר לידה – טיפול וואטסו הינו חוויה מיוחדת עבור האם העתידית והאם הטריה. תקופת ההיריון הינה תקופה של שינויים, מעבר לשינויים הפיזיים שמתרחשים בגוף האישה יש גם הרבה התרגשות, חלומות וחששות לקראת העתיד. החוויה היא כפולה – היכולת לנוח לזמן מה מתחושת משקל הגוף המשתנה, השינויים ההורמונליים והחששות נשזרים יחד עם יצירת אותה הבנה ראשונית וקשר מיוחד בין האמא לעובר שברחמה.

השהייה במים חמימים מנטרלת את גורם המשקל של הגוף ומקלה על העומס בגב התחתון והרגליים. טיפול וואטסו משלב אלמנטים כמו תנועתיות גוף האם, שחרור שרירים ומפרקים , עיסוי עדין, הקשבה לנשימה, הרגעת מערכת העצבים, התנתקות מהלחצים הפיזיים והנפשיים המלווים את תקופת ההיריון, התחברות לתחושות העובר המתפתח, ומביא לתחושת שלווה, שקט ורוגע.

לאחר הלידה, זהו טיפול מצוין המאפשר לאמא הטרייה למלא מצברים ולהקל על כאבי שרירים. התקופה לאחר הלידה רוויה ברגשות ובתחושות חדשים, המים החמימים והטיפול בפרט מאפשרים שעה של שחרור והרפיה, שקט, חזרה לעצמי או קבלת האני החדשה.

לאלו האוהבים מים אך גם לאלו שחוששים מהם – המים מקבלים כל אחד מאיתנו, עם החרדות והפחדים, האהבות וההנאה.

למתפנקים ולמפנקים – זהו מפגש המאפשר לנו קצת לשכוח מהעולם החיצוני ונותן לנו שעה מיוחדת עם עצמנו ו/או עם בן זוגנו. להשתעשע, להנות, להירגע ולאגור אנרגיה חדשה. יכול להתאים לכל סיבה למסיבה או סתם כמתנה

ניתן להזמין ערב חוויתי לקבוצה קטנה של אנשים בו מתקיימת פעילות קבוצתית במים ולאחר מכן טעימות של טיפול וואטסו לכל אחד.

underline-wave.png

איפה ומתי?

טיפולי המים (וואטסו) מתבצעים בבריכה מקורה ומחוממת ל-34.5 מעלות.

הטיפול מתרחש בבריכה פרטית, מקורה, מחוממת ומקסימה בקיבוץ עין דור או בגן נר

הטיפולים מתבצעים כל ימות השבוע במהלך כל שעות היום, לא כולל שבת.

מוזמנים ליצור קשר על מנת לקבוע טיפול מים מפנק ומיוחד עבורכם או להזמין אחרים לבוא ולהצטרף לעולם המופלא של הוואטסו.

underline-wave.png

למה מים?

מים הם מקור החיים!

בתוכם נוצרנו, בתוך מעטפת של מי שפיר, שם נבראנו והתפתחנו, שם הרגשנו הכי מוגנים ולתחושה הראשונית הזו אנחנו לעתים משתוקקים לחזור.

גופנו מורכב ברובו ממים, והם סביבנו בכל מקום: בצמחייה, באוויר, באדמה. המים הם אחד מאוצרות הטבע המבוקשים ביותר, והם היסוד השני במעלה, שבו תלויים המשכיות החיים.

המים נותנים חיים, חיוניים לגופנו, לשתייה, לרחצה, להשקיה וממלאים את נשמתנו כשאנו מסתכלים על מפל שוצף או מעיין רגוע או שומעים פכפוכי נחל או המיית המים.

מים משמשים בכל הדתות כאמצעי טיהור בטקסים קדושים. ליד מעיין גדול נהגו לבנות מקדש. שם חגיגות וטקסי פולחן נערכו למען אלי המים השונים שמעניקים חיים לכל היצורים ומאפשרים את גידול המזון והצמחייה סביבנו. על המים נאמר "ורוח ה' מרחפת על פני המים" דהיינו שהמים לא נבראו, אלא היו שם תמיד. ביהדות נוטלים ידיים לפני כמה פעולות במהלך היום ולא רק מטעמי היגיינה, טיהור הגוף נעשה באמצעות טבילה במקור מים טבעי. כל המעוניין להצטרף לדת הנוצרית חייב בטבילה כשם שישו הוטבל על ידי יוחנן. נהר הנילוס קדוש לנוצרים, נהר הגנגס מקודש להודים, ומעיינות רבים ברחבי העולם נחשבים כמקורות מים מרפאים.

אנו מקדישים משאבים, זמן ומחשבה אדירים לחקר השקיית המים, התפלתם לשתייה ואספקתם הסדירה לביתנו אך איננו מקדישים זמן שווה להשקיית גופנו או ליכולות הריפוי המופלאות של המים החמים. כמו האויר המים משולים לנתינה, לזרימה, והם הדבר הגשמי, הפיסי בעולמנו הקרוב ביותר לאנרגיה המתפשטת ומחלקת מעצמה לכולם.

ההשפעה שיש למים על הגוף היא גדולה וניתן להיעזר בהם בחיזוק ובשחרור השרירים, השלד וכלל הגוף, אך העוצמה שיש להם על הנפש היא אדירה ולכן ניתן להיעזר בהם גם ככלי טיפולי לנפש. היכולת של המים לחלחל למקומות הפנימיים שניתן להם היא סגולה נפלאה שאין דומה לה.