גיל הבינה

underline-wave.png

נשים רבות מכירות את התהליך הטבעי הזה בשמות רבים. חלקם עם היבט שלילי או בשמות כמו "שינוי החיים" או "נקודת המפנה" ו"גיל הבינה".

אך למעשה מנופאוזה היא מושג המתייחס רק לרגע הפסקת הווסת ונגזר מהמילים היווניות meno(חודש, וסת) ו pausis (הפסקה). וגיל המעבר הוא למעשה תקופה שיכולה להמשך כמה שנים טובות המכילות שינויים הורמונליים, רגשיים ופיזיים כאחד ועל כן יהיה זה נכון יותר לקרוא לזמן זה תקופת מעבר.

יהא הכינוי שניתן לו אשר יהא, אין שלב אחר בחייה של האישה שהוא כר כל כך פורה להבנה ולהאזנה לכוחה האמיתי כמו השלב הזה. כל אישה השומעת בליל רב של עצות שונות וסותרות, חייבת להקשיב היטב לקול הפנימי האישי שלה כדי להבין את האמת שלה באשר לשאלה כיצד עליה לעבור שלב זה בחיים תוך חיבור נכון לתבונתה הפנימית ולכוחה ליצור בריאות ואיזון.

בתרבות שלנו לצערי ישנה סגידה לגיל, ומבול של מסרים שליליים בנוגע להפסקת הוסת ובכלל להזדקנות. השילוב של המדיה החברתית יחד עם הממסד הרפואי/תרופתי מעבירים תכנים מפחידים בהם אם הגעת לגיל. (ללא הורמונים), נאבד את כוח המשיכה שלנו, נתייבש, נהפוך שבירות, דומות לאדמה יבשה, מבוקעת ופשוט נתנוון. כל אלו משפיעים על האישה בנוסף לכל התופעות הפיזיות אותם היא מרגישה.

אך את האמונה הזו ניתן וכדאי לשנות ולעדכן, וכיום יש יותר הבנה כי מגיל זה והלאה צפונים יתרונות גדולים ותכלית עמוקה יותר. לרוב האישה תהיה חופשיה יותר לעסוק בתשוקות שלה, בפעילות יצירתית ובפעילות חברתית משלה. אלו שנים שבהן כל ניסיון החיים של האישה יכול לשמש אותה לתכלית המתאימה לה. לא סתם נקרא גיל זה גיל הבינה והעצה.

הויא צברה כבר שנות לימוד רבות, יש מאחוריה שנים רבות של עשיה ברוכה, ונוסף לכך – היא צברה גם נסיון חיים. היא יכולה להשתמש בכל זה, יחד עם כל חושיה והאינטואיציות הפנימיות, היא יכולה לתרום לזולת הרבה עצה ותושיה .

בתרבויות שבטיות האישה המבוגרת נתפסת כזו המכילה בתוכה את הידע והתבונה, ונחשבות כחזקות יותר מנשים המקבלות וסת.

נכון שהתקופה הזו מלווה בסימפטומים לא נעימים כגון גלי חום, יובש, דלדול עצם, דיכאון, תנודות במצבי הרוח, שכחה, כאבים שונים ותחושה כללית של אבדן וחוסר יכולת למצוא זהות חדשה וחיונית. אך יש מגוון רחב של אפשרויות טיפול בסימפטומים הללו, החל בהורמונים טבעיים, הומאופתיה, דיקור וצמחי מרפא, מדיטציה וספורט ואף תמיכה רגשית. ועל כל אישה למצוא מהו הטיפול האישי המיטבי עבורה.

חשוב לי להראות לנשים כי תקופת המעבר הזאת יכולה להיות כמו התחלה חדשה, כמו לידה מחדש של עצמך. זהו הזמן בו את יכולה לבטא את כל מה שצברת והשתקת לאורך השנים, זהו הזמן לבטא את התבונה של האישה החכמה. ובעזרת תהליך מודע יותר תוכלי לקטוף את הפרחים ולאסוף את המתנות של השלב המיוחד הזה בחיים.